Grafy v Exceli

V týchto článkoch si ukážeme, ako môžeme grafy v Exceli bleskurýchle vytvoriť, meniť, formátovať a dizajnovať. Vytvorenie grafov v Exceli je veľmi intuitívne. My si krok po kroku vytvoríme zaujímavé Excel grafy a navyše sa naučíme aj zopár trikov, ktoré vám prácu s grafmi urýchlia.

Môžete tiež vyskúšať môj najnovší video kurz Excel grafy a vizualizácie. V tomto kurze vás prevediem v 50 praktických videách od základov Excel grafov až po pokročilé vizualizácie dát, ktoré môžete dynamicky ovládať.

Moje články o grafoch v Exceli sú rozdelené do nasledovných kategórií:

Ako vytvoriť graf v Exceli

V tomto článku si ukážeme, ako môžeme urobiť graf v Exceli.

Typy grafov v Exceli

V Exceli existuje mnoho typov grafu. Tieto typy grafov sú tie najpoužívanejšie:

Čiarový graf

Čiarový graf slúži k zobrazeniu trendov v priebehu času alebo medzi kategóriami. V tomto článku si ukážeme ako vytvoriť Čiarový graf a ako ho môžeme využiť pre zobrazenie údajov.

Stĺpcový graf

Stĺpcový graf slúži na porovnanie údajov v rôznych kategóriach. Každá kategória má svoj stĺpec, a výška stĺpca odzrkadľuje hodnotu danej kategórie. Ak napríklad porovnávame počet pomarančov na troch tanieroch, každý tanier bude mať svoj stĺpec, a počet pomarančov bude určovať výšku stĺpca.

Pruhový graf

Pruhový graf je veľmi podobný stĺpcovému grafu - slúži na porovnanie údajov v rôznych kategóriach. Tieto kategórie sú však zoskupené vertikálne, a teda samotné stĺpce (resp. pruhy) sú v pruhovom grafe orientované horizontálne. Poslúži nám predovšetkým vtedy, keď máme veľa kategórií.

Prečo sú grafy v Exceli dôležité

Väčšina ľudí, ktorí robia rozhodnutia na základe dát, nemajú veľa času si ich poriadne naštudovať. Pravdepodobne to platí aj pre vášho šéfa.

Dostal som mnoho spokojných emailov od ľudí, ktorí sa vďaka mojim kurzom naučili používať Excel online na výbornej úrovni. Vedia dáta veľmi pekne spracovať a svoju prácu si odvádzajú naozaj kvalitne.

Z času na čas sa mi však posťažujú, že im chýba pocit zadosťučinenia, pretože ich prácu vie šéf málokedy oceniť. Problém je v tom, že nadriadení väčšinou nechápu (alebo nemajú čas zisťovať), koľko práce sa môže ukrývať za každou zložitou tabuľkou.

Druhá skupina ľudí, ktorí sú so mnou v kontakte, síce nemajú šéfa, ale používajú dáta pre seba. No a napriek tomu, že ich vedia výborne spracovať pre svoje účely, chýba im rýchly prehľad záverov, ktoré zo svojej práce získali.

V oboch prípadoch je problém s tým, že nie sú využité správne Excel grafy a iné vizuálne nástroje, ktoré by dáta špičkovo odprezentovali – aby to človek rýchlo pochopil a získal okamžitý prehľad. Vizuálna prezentácia dát nie je vôbec ťažká, ale ešte stále to len málokto dokáže.

Vďaka možnostiam, ktoré Excel online ponúka, môžete odprezentovať svoju prácu takým spôsobom, že všetci ostatnú príjemne zaskočení (či to už bude šéf alebo kolegovia). Ľudia totiž reagujú na vizuálne podnety oveľa viac ako na písmená a čísla.

Akú silu ukrývajú Excel grafy

Vizuálne odprezentované dáta sa dajú ľahšie a rýchlejšie pochopiť. A verte tomu, že ak váš šéf niečo ocení, tak je to práve ušetrenie času. Ak šéfa nemáte a dáta si spracovávate sami pre seba, významne si pomôžete prehľadnými grafickými výstupmi, ku ktorým sa budete môcť v budúcnosti jednoducho vracať.

Preto sa grafy v posledných rokoch tešia takej popularite. Už zamestnávatelia nehľadajú len ľudí, čo vedia používať Excel funkcie. Naopak, je to čím ďalej tým viac o vizuálnej prezentácii dát.

Ale poviem vám pravdu – tie štandardné grafy v Exceli, ktoré ste doteraz videli, nie sú viac ako špička ľadovca oproti tomu, aké možnosti Excel online v skutočnosti ponúka.

Chcem, aby každý z mojich študentov mal túto obrovskú silu k dispozícii, pretože grafy a vizualizácie dát v Exceli sú tou najžiadanejšou schopnosťou, ktorú dnešné spoločnosti hľadajú.

Okrem článkov, ktoré nájdete v tejto sekcii som pripravil aj 50 videí pre kurz Excel grafy a vizualizácie, kde sa špeciálne venujem tejto tematike. Na konkrétnych príkladoch si ukážeme, aké parádne grafy a vizuálne prezentácie dokážete s Excelom vytvoriť.

Ako vám v Exceli pomôžu grafy

Predstavte si tisíce alebo milióny riadkov dát, ktoré treba spracovať a máte na to minimum času. Termíny Vás tlačia, dýcha Vám na krk šéf, podriadení čakajú na inštrukcie a tím z vedľajšej miestnosti si šťastne mydlí ruky, že sa zbavili zodpovednosti a hodili Vám to všetko rozrobené na krk.

Nájdete v tom množstve dát nejaký zmysel, aby ste mohli čo najrýchlejšie urobiť správne rozhodnutia? Grafy v Exceli sú na túto otázku dôležitou odpoveďou.

Avšak nie každý graf je v skutočnosti nápomocný. Pravdepodobne poznáte klasické nudné Excel grafy, ktoré kombinujú piate cez deviate a nakoniec je v tom ešte väčší chaos ako na začiatku.

Naopak, správne vytvorená vizualizácia je extrémne zaujímavá a k veci. Takže urobí za zlomok času z ohromného množstva dát ľahko pochopiteľný celok. Ponúkne okamžitú perspektívu pre dobré rozhodnutia a odhalí vzťahy medzi premennými, ktoré sú ukryté hlboko v dátach. A pochopenie takýchto vzťahov je základom správnych rozhodnutí. Oceníte to Vy a ocení to aj Váš šéf.

Správna vizualizácia má za úlohu dve veci: odprezentovať zložité dáta a vyjadriť vzťahy, ktoré z nich vyplývajú.

Excel tabuľky sú veľmi užitočné, ale čo nám v skutočnosti vedia povedať? V tabuľkách sa vzťahy medzi premennými hľadajú veľmi ťažko. Ak chceme dáta naozaj pochopiť, potrebujeme ich vyjadriť graficky.

Každé vizuálne zobrazenie musí mať aj vysokú výpovednú hodnotu. Nie je graf ako graf. Niektoré môžu byť zavádzajúce až dokonca mylné (častokrát sa to používa v štatistikách, kedy sa tak trochu ohýba pravda).

Ako začať s tvorbou grafu v Exceli

Keď chceme začať vytvárať kvalitné grafy a vizualizácie v Exceli, prvou úlohou je identifikovať dôležité vzťahy medzi premennými. Musíte si urobiť jasno, aké faktory chcete pomocou vizualizácie zobraziť. Ktoré premenné súvisia s Vašim cieľom? Čo má význam pre šéfa alebo Váš biznis?

Druhou úlohou je vysvetliť tieto vzťahy na vizuálnom podklade. Musíte docieliť, aby dáta doslova ožili. Aby to vyskočilo na obrazovku a urobilo dojem. Excel na to má všetky potrebné nástroje a s trochou pomoci to zvládnete ľavou zadnou. Urobíte dojem – a o to pri prezentácii Vašej práce ide!

Začnite prvým článkom v tejto kategórii - ako vytvoriť graf v Exceli.

Môžete tiež využiť moje video kurzy Excelu, kde vám v podrobných videách vysvetlím rôzne typy grafov a vizualizácií pekne krok za krokom. Zároveň si ukážeme možnosti Excel Tabúľ, prepojenie so vzorcami, interaktívne nalinkovanie grafov a ďalšie zaujímavosti, ktoré z Vašich dát vyčarujú parádne prezentácie na profesionálnej úrovni.

Prejdeme si šablóny grafov, formátovanie, spracovanie a prípravu dát pre grafy, ukážeme si vyše dvadsať typov grafov s rôznymi pokročilými možnosťami, vytvoríme si dynamickú tabuľu a ukážeme si mnohé ďalšie triky, ako urobiť Vašu prezentáciu dát v Exceli interaktívne a zaujímavo.

 
Náš video kurz Excelu v akcii na Zľavomate!

Naučte sa Excel online vďaka môjmu jednoduchému video kurzu!