Funkcia Excel VLOOKUP

Excel VLOOKUP - definícia | Funkcia VLOOKUP na príklade | Excel VLOOKUP na príklade 2 | Prečo sa učiť Excel online


Excel VLOOKUP - definícia

Funkcia VLOOKUP hľadá nami zadanú hodnotu v ľavom krajnom stĺpci tabuľky a vráti hodnotu bunky v tom istom riadku nami zadaného stĺpca.

Funkciu VLOOKUP, ako aj výkonnejšiu funkciu INDEX rozoberám aj vo video kurze Excel Grafy a Vizualizácie, ktorý si môžete zdarma vyskúšať.

Ukážme si teraz použitie funkcie VLOOKUP aj na príkladoch.


Funkcia VLOOKUP na príklade

Napríklad máme tabuľku so 100 cenami podľa typu farby. Typ farby máme v stĺpci A, cenu bez DPH máme v stĺpci B a cenu s DPH v stĺpci C.

Do bunky H5 budem vpisovať typ farby, ktorý hľadám a v bunke H6 budem mať funkciu VLOOKUP.

Funkcia VLOOKUP priklad

Ak napríklad chceme rýchlo vyhľadať a použiť cenu s DPH nejakého typu farby, môžeme použiť funkciu VLOOKUP. Do funkcie VLOOKUP vpíšeme štyri argumenty:

 1. Čo chceme hľadať. Typ farby budeme písať do bunky H5, čiže do prvého argumentu dáme bunku H5.
 2. Pole tabuľky. Naša tabuľka má rozsah A1:C100.
 3. Z ktorého stĺpca chceme dostať hodnotu. My chceme cenu s DPH. Je v treťom stĺpci našej tabuľky, teda zadáme 3.
 4. Či chceme dostať iba približnú hodnotu. My v tomto prípade hľadáme presnú hodnotu typu farby. Preto zadáme FALSE, čím povieme Excelu, že nechceme približnú hodnotu (FALSE znamená nepravda).
Funkcia VLOOKUP

Dáme ENTER, a do bunky H5 napíšeme hľadanú farbu. Napríklad Farba93.

Funkcia VLOOKUP Excel

Vidíme, že funkcia VLOOKUP nám hneď našla cenu s DPH 27,6 pre Farba93.

Môžeme to skontrolovať. Pozrieme sa na riadok 93 našej tabuľky a vidíme, že naozaj je cena s DPH 27,6.

Funkcia VLOOKUP priklad excel

Excel VLOOKUP na príklade 2

Excel funkcia VLOOKUP je tak dôležitá a použiteľná, že si zaslúži ešte jeden príklad.

Máme dve tabuľky. V jednej máme

 1. Stĺpec A: poradové číslo produktu.
 2. Stĺpec B: dodaciu lehotu.
 3. Stĺpec C: cenu.

V druhej tabuľke máme

 1. Stĺpec F: poradové číslo produktu.
 2. Stĺpec G: počet predaných kusov.
 3. Stĺpec H: chceme doplniť cenu produktu podľa prvej tabuľky.Excel funkcia VLOOKUP

Pre vyplnenie cien jednotlivých produktov využijeme funkciu VLOOKUP.

Do argumentov zadáme

 1. Vyhľadávaná hodnota. V našom prípade budeme hľadať podľa produktu, teda F2.
 2. Pole tabuľky. V našom prípade hľadáme v tabuľke A$2:C$31. Ako vidíte, zafixovali sme si riadky pomocou dolárových znakov. Kedže budeme vzorec s funkciou VLOOKUP kopírovať do ostatných buniek v stĺpci H, nechceme, aby sa nám tabuľka menila.
 3. Číslo indexu stĺpca. V našom prípade potrebujeme hodnoty zo 3. stĺpca našej tabuľky.
 4. Hľadáme presnú hodnotu. Zadáme teda FALSE.
Excel VLOOKUP funkcia

Vidíme, že VLOOKUP nám správne našlo cenu 901 € pre Produkt3. Ostáva nám už len potiahnuť túto funkciu smerom nadol, aby sme kompletne doplnili stĺpec H. Pre potiahnutie funkcie smerom na dol dáme kurzor myši nad pravý dolný roh bunky, čím sa nám objaví malý štvorček, ktorý buď pretiahneme nadol alebo na neho dvakrát poklikáme.

Behom pár sekúnd nám funkcia VLOOKUP našla ceny pre všetky produkty.

Funkcia VLOOKUP priklad 2


Prečo sa učiť Excel online

Áno, jasné, tabuľky sa dajú vytvárať aj vo Worde. Je to pomerne častý jav, ktorý vie však dosť rozčúliť. Hlavne vtedy, keď sa neskôr snažíte tabuľku nejakým spôsobom modifikovať a všetko vám začne niekam uskakovať, miznúť a posúvať sa. Word je totiž všetko iné, len nie nástroj na vytváranie tabuliek. Na to je tu Excel.

Samozrejme, mať program, ktorý slúži len na to, aby ste v ňom vytvorili tabuľku a vpísali pár údajov alebo dát, by bolo úplne zbytočné a nestálo by to ani za zmienku. Excel je však niečo viac. Omnoho viac. Je to komplexný nástroj na prezentáciu, výpočty, zber údajov a tvorbu aplikácií. I keď neznalému človeku môže na prvý pohľad spôsobiť bolenie hlavy a celotelovú triašku, patrí Excel svojou jednoduchosťou a zároveň genialitou medzi najrozšírenejšie manažérske nástroje.

Svojimi základnými vzorcami a funkciami, do ktorých sa radí aj funkcia VLOOKUP, zjednodušuje používateľom život a urýchľuje prácu. Spýtajte sa akéhokoľvek manažéra na akejkoľvek pozícii, aký tabuľkový program používa a väčšinou zistíte, že je to Excel. Samozrejme, existuje veľa napodobnenín, ale Excel je len jeden. Svojím výkonom a funkciami presahuje konkurentov, ktorí neprinášajú žiadne zlepšenia, iba slepo kopírujú a nasledujú trendy, ktoré udáva práve tento nástroj.

Neexistuje zložitý program, ak viete, ako na to

Excel skutočne nie je komplikovaný. Pochopiteľne, keď si ho po prvýkrát otvoríte a zbadáte všetky tie riadky stĺpce, bunky, panel rýchleho prístupu, panel s nástrojmi, polia, kategórie a rôzne funkcie so zvláštnymi názvami ako funkcia VLOOKUP, môžete mať na chvíľu pocit, že ste stratení v čase i priestore. Netreba sa však ničoho obávať, existuje niekoľko vhodných spôsobov, ako sa dopracovať k tomu, aby ste ovládali Excel ako profesionáli. Aby ste vy ovládli tento program a nie on vás.

Môžete sa zastaviť v kníhkupectve, kúpiť si knihu a prácne sa prelúskať všetkými ťažkopádne napísanými kapitolami, pričom nikde nemáte istotu, že skutočne siahnete po najlepšej publikácii. Pokojne sa môžete prihlásiť na kurz, na ktorý budete dochádzať niekoľko kilometrov do druhého mesta v čase, ktorý si nemôžete vybrať, lebo je pevne daný a nemenný. Alebo siahnete po tretej a najlepšej možnosti, ktorú predstavujú online kurzy.

Online kurz Excel je najlepší spôsob učenia sa

Excel je počítačový program, a preto je logické, že online kurz vedený cez počítač je tou najsprávnejšou voľbou, ako pristúpiť k výučbe tohto tabuľkového kalkulátora. Takýto kurz ponúka niekoľko nesporných výhod. Ušetríte už raz spomínaný čas a s tým súvisiace finančné prostriedky. Nemusíte sa nikomu a ničomu prispôsobovať, študovať môžete vtedy, keď to vyhovuje vám, a to pekne z tepla domova, zo svojho obľúbeného gauča. Jediné, čo na to budete potrebovať, je počítač a internet.

Pri klasických kurzoch sa môže stať, že nezachytíte a nepochopíte úplne všetko, čo sa vám prednášajúci snaží povedať a nie je čas sa k tomu vrátiť. Pri online kurzoch tento problém odpadá. Ku kurzom sa dokážete vrátiť i neskôr, keď budete sústredenejší. Môžete si kurz zastaviť, pustiť odznovu, pozrieť a ozrejmiť si veci, ktoré sú pre vás trošku nejasné alebo ťažšie pochopiteľné. Sami si zvolíte tempo, akým sa chcete vzdelávať, nie ste od nikoho závislí. Nikto vás neobmedzuje, nevyrušuje, neovplyvňuje. Ste sám sebe pánom.

Zabezpečte si svoju budúcnosť už teraz

Sú všade a určite ste ich zachytili tiež. Správy o tom, že na Slovensku je nedostatok informatikov, programátorov, technicky gramotných a vzdelaných ľudí. Že firmám chýbajú ľudia, ktorí sa rozumejú počítačom a majú čo i len elementárne skúsenosti s počítačovými programami. A to je vaša šanca. Čím viac ľudí firmám chýba, tým väčší je po nich dopyt. Čím väčší je dopyt, tým sa zvyšuje ich cena. Vaša cena.

Ak sa pozeráte do budúcnosti s obavami, nepozeráte sa správne alebo len hľadíte zlým smerom. Zamerajte sa na techniku, na počítače. Nemusí byť z vás hneď majster programátor, ale je dôležité, aby ste mali aspoň základné znalosti. Nemusíte ovládať celý balík Office dokonale, ale skúste spoznať a pochopiť aspoň jeho najdôležitejšie súčasti, medzi ktoré nepochybne patrí aj Excel. Ten totiž využijete i vtedy, ak svoju budúcnosť nespájate priamo s IT firmami, pretože kvalifikovaní a počítačovo zruční ľudia nechýbajú iba im, ale všetkým spoločnostiam vo všetkých odvetviach.

Nikto od vás nebude vyžadovať, aby ste ovládali všetky triky a funkcie hneď na začiatku. Excel je široko rozvetvený nástroj a mnohé funkcie pri svojej práci možno ani nikdy nevyužijete. Často vám budú stačiť naozaj iba najpoužívanejšie. Z matematických možno využijete SUMIF a PI, z vyhľadávacích to budú funkcie VLOOKUP alebo HLOOKUP, z finančných ACCRINT. Všetko v závislosti od toho, v akej spoločnosti budete pracovať a čím sa bude váš potenciálny zamestnávateľ zaoberať. Skutočne nemusíte na začiatku vedieť všetko, ale i keď sa naučíte len základ, už vtedy budete disponovať širšími vedomosťami ako množstvo ďalších ľudí a súčasne vašich konkurentov na trhu práce.

Zamerajte sa na rozvoj svojich počítačových zručností, doplňte si vedomosti a dvere do firiem na lepšie platené posty budete mať zaručene otvorené. Nebudete musieť čakať na to, či padnete do oka nejakému personalistovi, či si vás niekto vyberie. Vy si budete môcť vyberať z viacerých ponúk a sami sa budete môcť rozhodovať o tom, kde sa zamestnáte a akú pracovnú pozíciu prijmete.

Kurzy Excelu pre kohokoľvek

Tento program nevyužijete len ako zamestnanec vo veľkej nadnárodnej korporácii. Príde vám vhod i vtedy, ak ste majiteľom firmy práve vy. Vďaka Excelu si napríklad môžete viesť jednoduché skladové hospodárstvo. Rýchlo zistíte, ktorý tovar napríklad potrebujete objednať, ktorý už objednaný máte a ako rýchlo ho viete dodať svojim zákazníkom. Okamžite si dokážete vyhľadať aktuálne ceny pomocou Excel VLOOKUP a počas krátkej chvíle pripraviť obchodným partnerom cenové ponuky. Excel vám môže dokonca bez problémov poslúžiť i ako program na vystavovanie faktúr.

Hodí sa vám aj v domácnosti. Môže vám pomôcť pri správe financií. Vďaka nemu budete mať o svojich financiách dokonalý prehľad. Presne budete vedieť, koľko ste zarobili a koľko minuli za mesiac alebo rovno i za celý rok v obchodoch, pri platbách za elektrinu, plyn a za iné pravidelné položky, ktorým sa nedokážete vyhnúť a ktoré musíte zaplatiť. Následne si môžete optimalizovať svoje financie tak, aby ste boli so svojím hospodárením spokojnejší.

Obávame sa toho, čo nepoznáme, a platí to aj pre Excel. Mnohí z nás počuli skoro až hororové historky o tom, aký je tento program komplikovaný, zložitý a náročný na pochopenie. Preto stále veľa ľudí robí tabuľky vo Worde a o Exceli nechce ani len počuť. Ak si však zvolíte skutočne dobrý online kurz, s jeho pochopením a zvládnutím nebudete mať absolútne žiadne problémy. On sa vám potom odvďačí. Ďalšou položkou v životopise, kvalitnejšou a lepšie platenou prácou, voľným časom, podrobnejším prehľadom, lepším časovým manažmentom a úsporou financií. Keď ho pochopíte, stane sa vaším neodmysliteľným spoločníkom v mnohých oblastiach života. A budete sa sami seba pýtať, ako je možné, že ste taký zaujímavý a široko použiteľný program neobjavili už skôr.


V ďalšom článku sa pozrieme na Excel funkciu IF.

 
Náš video kurz Excelu v akcii na Zľavomate!

Naučte sa Excel online vďaka môjmu jednoduchému video kurzu!